خانه / استان ها / اظهار نگرانی ایران نسبت به آسیب دیدن میراث جهانی در پالمیرای سوریه

اظهار نگرانی ایران نسبت به آسیب دیدن میراث جهانی در پالمیرای سوریه

مسعود سلطانی فر ، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ارسال ۲ نامه جداگانه به ایرینا بوکووا، مدیر کل سازمان علمی ، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد(یونسکو)، ایاد امین مدنی دبیر کل سازمان همکاری های اسلامی (OIC نگرانی عمیق خود را نسبت به آسیب دیدن میراث جهانی در شهر پالمیرا(تدمیر) سوریه اعلام کرد و از این سازمان ها خواست تمام تلاش خود را در جهت حفاظت و حراست از این شهر باستانی که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسده به کار بندند.

وی در این نامه ها همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای حفاظت و مرمت میراث فرهنگی منقول و غیر منقول کشورهای عراق و سوریه اعلام کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ؛در این نامه ها تاکید شده است: خشونت های اخیر که از نسل کشی بشریت به نسل کشی فرهنگی شدت یافته است در حال تخریب میراث کشورهای عراق و سوریه است ، میراثی که در واقع متعلق به کلیه ملتها، اعصار و باورها است.

مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نامه ها ضمن تاکید بر مسئولیت ایران نسبت به حفاظت از این میراث ارزشمند بشری اظهار امیدواری کرده است که با حمایت نهادها و سازمان های بین المللی، میراث فرهنگی جهانی در معرض خطر در کشور سوریه حفظ و احیا شود.

وی با اظهار نگرانی و اندوه قلبی نسبت به اقدامات خشونت آمیز گروه های افراطی در سوریه،نگرانی عمیق خود را نسبت به تخریب احتمالی میراث فرهنگی و تاریخی شهر باستانی پالمیرا اعلام کرده است.

گروه داعش در ماههای گذشته نیز ویدیوهایی منتشر کرد که نشان می داد افراد وابسته به این گروه در حال تخریب میراث فرهنگی و آثار باستانی موجود در موزه موصل عراق و شهر نمرود هستند.

سلطانی فر در این نامه تاکید کرده است : آنچه در عراق و سوریه امروز رخ می‌دهد، نسل‌کشی و تخریب آثار و میراث فرهنگی است که گروهی افراطی متاسفانه به نام حکومت اسلامی آن را انجام می‌دهند.

گزارش ها حاکی از آن است که دشمنی داعش با آثار تاریخی این بار نیز خود را در تخریب آثار باستانی گرانبهای پالمیرا نشان داده است. تروریست ها در حال حاضر در حال تخریب آثار باستانی هستند و با پتک و خمپاره به جان میراث گرانبهای بشری پرداخته اند.

شهر باستانی – تاریخی چند هزار ساله پالمیرا یا تدمر پایتخت پادشاهی به همین نام است که همزمان با امپراتوری رم باستان وجود داشت.هم اکنون در این شهر تاریخی علاوه بر بناهای، تعداد زیادی از آثار باستانی در موزه های این منطقه جای داده شده اند.

شهر تاریخی پالمیرا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت است و تا ۴ سال قبل و پیش از بحران سوریه، میزبان شمار زیادی از گردشگران خارجی بود. این شهر تاریخی در ۲۱۵ کیلومتری شمال شرقی دمشق قرار دارد.

پالمیرا در گذشته یکی از شهرهای بسیار مهم در مرکز سوریه بوده‌است. منطقه باستانی شهر پالمیرا از سوی یونسکو به عنوان «ایستاده بر چهارراه چند تمدن» توصیف می‌شود

مطلب پیشنهادی

انتصاب مدیرکل سیستان و بلوچستان توسط وزیر ورزش و جوانان

  وزیر ورزش و جوانان در حکمی ادهم کرد زابلی را به عنوان مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان سیستان و ‏بلوچستان منصوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.