خانه / استان ها / تلاش ایران در بازپس گیری حق خود به ثمر نشست

تلاش ایران در بازپس گیری حق خود به ثمر نشست

پس از استرداد اموال تاریخی مربوط به منطقه «خوروین» و «چغامیش»، اکنون نوبت به سومین دور استرداد آثار تاریخی ایران از ایتالیا رسید که قرار است این آثار به زودی به کشور بازگردانده شود.

به گزارش میراث آریا( chtn)؛ در ادامه‌ توافق های یونسکو با کشورهای عضو، در زمینه آثار تاریخی که غیرقانونی از هر کشور خارج و به کشورهای دیگر منتقل می‌شود، در ادامه این توافق در کنوانسیون «یونیدروا»، ۳۰ قطعه از اشیاء و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که به صورت غیرقانونی در سال‌های گذشته از کشور خارج شده بودند، به زودی به کشور بازگردانده می‌شود.
امروز جمهوری اسلامی ایران علاوه بر موفقیت های روز افزون در زمینه های مختلف از جمله موفقیت در مذاکرات هسته ایی به موفقیت دیگری در عرصه بین‌المللی در زمینه بازپس گیری اموال فرهنگی مسروقه که به‌طور غیرقانونی از کشور خارج شده بودند دست یافت، این موفقیت دستاورد جدیدی در دوران ریاست جمهوری دکتر روحانی و حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی در این سازمان است که بسیار قابل تامل است.
برخی از این آثار متعلق به دوران قبل و پس از اسلام بوده که در سال‌های گذشته از کشور خارج و در ایتالیا توسط پلیس میراث فرهنگی شناسایی و توقیف شدند، که پس از رای دادگاه ایتالیا مبنی بر صحت ادعای ایران این اشیاء تاریخی در مراسمی در محل موزه هنرهای شرقی شهر رم با حضور محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران و پائولا پیاچنتینی، مسوول دفتر توقیف اموال فرهنگی مسروقه موزه ملی هنرهای شرقی شهر رم به نماینده سفارت کشورمان تحویل داده شد که به زودی به کشور بازگردانده می شود.

در همین راستا محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان در رابطه با مراحل پرونده استرداد گفت: از سال ۹۱ دولت ایتالیا متوجه این اشیا شدند، پلیس اموال فرهنگی رم( کاربینری) این اموال را ضبط و در موزه هنرهای شرقی رم نگهداری کرد، این مرکز در آن دوره زمانی از طریق سفارت ایران در رم سازمان میراث فرهنگی را در جریان امر قرار داد و پس از ارسال عکس ها، شناسایی اموال و کارشناسی اولیه تعلق اشیا به ایران اعلام شد اما متاسفانه مسئله مسکوت ماند که با حضور دولت تدبیر و امید در سال ۹۳ این پرونده با پیگیری مجدد سازمان میراث فرهنگی و ایجاد رابطه همکاری و هماهنگی های دوجانبه از سوی ایران مسئله از طریق رایزن حقوقی سفارت و سازمان میراث فرهنگی با دولت ایتالیا بصورت جدی پیگیری شد.
وی یادآور شد: پس از موافقت های اولیه برای استفاده از توان حقوقی یک وکیل محلی در این پرونده مسئله در سال ۹۴ به نتیجه رسید و امروز برای نخستین‌بار در جهان کنوانسیون۱۹۹۵ استرداد اموال فرهنگی موسوم به «یونیدروا» به اجرا گذاشته شد و نخستین محموله قاچاقی که از ایران خارج شده بود، در حال استرداد به کشورمان است.
وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران برای اجرای این کنوانسیون به موفقیت جدیدی در عرصه بین‌المللی دست یافته،گفت: پس از مدت‌ها تلاش و با همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، پلیس میراث فرهنگی ایتالیا و مجموعه حقوقی سازمان میراث فرهنگی ایران، سرانجام فعالیت‌های حقوقی صورت گرفته از سوی همکاران ما به نتیجه رسیده که موفقیت مهمی در زمینه بازگشت آثار تاریخی است .
وی در رابطه با قوانین کنوانسیون یونیدروا ادامه داد: بر اساس کنوانسیون ۱۹۹۵ یونیدروا چنانچه کسی در زمان خرید اشیا تاریخی از قاچاق بودن آن مطلع نباشد ،فرد خریدار با حسن نیت معرفی می شود که می توان با کمک دفتر اجرایی کنوانسیون با گفتگو و توافق های دوطرفه مسئله را برای جلوگیری از طولانی شدن پرونده حل کرد که خوشبختانه در این مورد صاحب مال (خریدار) در این زمینه همکاری لازم را داشت.
طالبیان تصریح کرد: در جریان این امر دو نفر از کارشناسان سازمانی محمدرضا زاهدی کارشناس اموال فرهنگی تاریخی و نقی زاده کارشناس حقوقی سازمان برای شناسایی اموال به رم رفتند. ۳۰ اثر کشف شده که عمدتا سفالی و متعلق به دوره‌های اسلامی‌، ایلخانی و تیموری‌ هستند کارشناسی شدند، در همین راستا پس از انجام مراحل کارشناسی۶ اثر از میان ۳۰ اثر موجود تلفیقی( حَلَق) هستند و از نظر کارشناسی اصالت ندارد.
وی با اشاره بر اصالت دیگر اشیا این مجموعه گفت: ۲۴ اثر دیگر دارای ارزش فرهنگی تاریخی بوده و حتی در مواردی به دوره پیش از تاریخ برمی گردد. تعدادی از اشیا مفرغی این مجموعه مربوط به هزاره سوم و احتمالا مربوط به مناطق شرقی ایران ( کرمان و سیستان) است، در این میان نیز برخی از این آثار مربوط به بعد از اسلام بوده که از شاخص ترین آنها می توان به یک ماکت سفالی لعاب دار دارای نقش یک کاروانسرا(اسطبل) که در وسط دارای حوض( آبشخور )با تعداد زیادی گاو در اطراف آن است اشاره کرد.
وی در ادامه تاکید کرد: در میان این اشیا تعدادی النگوی مفرغی، مهرهای انگشتری بسیار ارزشمند، سفال و نمونه ای کوزه منقور به نقش صورت یک انسان که احتمال می رود مربوط به دوره تاریخی ( ساسانی) باشد به چشم می خورد، همچنین در این میان برخی از کاسه های سفالی موجود مربوط به دوره ایلخانی و تیموری که ترکیبی از نقش و خط هستند بسیار زیبا و خیره کننده جلوه می کنند.
وی افزود: خوشبختانه با تلاش های همه جانبه سازمان میراث فرهنگی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم و پلیس کاربینری( اموال فرهنگی ایتالیا) این فرایند حقوقی و استرداد اشیاء تاریخی به کشور به نفع ایران پایان یافت.
طالبیان همچنین با اشاره بر زمان و چگونگی بازگشت این آثار به ایران گفت: پس از انجام مراحل امر تمامی اموال بر اساس لیست با همکاری جمعدار موزه هنرهای شرقی رم، وکیل پرونده و رایزن حقوقی سفارت تحویل گرفته شد و در اختیار سفارت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت تا با توجه به علاقمندی مقامات ایتالیایی، پلیس اموال فرهنگی رم و مقامات سفارت ایران در رم به زودی طی یک مراسم رسمی با حضور مقام‌های عالی‌رتبه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا این استرداد صورت گرفته و این اشیا به کشورمان بازگردانده ‌شود.
وی تصریح کرد: علاوه بر توجه و اهمیت بازگشت این اشیا تاریخی به کشور، ذات این امر دارای اهمیت ویژه ای است چنانکه پلیس ایتالیا با این اتفاق هوشیار شده وبرای جلوگیری از قاچاق دوباره اموال تاریخی در این زمینه به گونه ای ویژه تر عمل می کند. همچنین پس از این اتفاق مهم کنوانسیون ۱۹۹۵ بعد از این نیز ادامه می یابد، در پایان می توان بر این نکته اهتمام داشت که این استرداد سومین موفقیت ایران در ۸ ماه گذشته است.

مطلب پیشنهادی

نماینده ولی فقیه: سوابق ارزنده دکتر سلطانی فر منشاء خدماتی بزرگ خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.