خانه / دسته‌بندی نشده / تمرکز و تاکید دولت بر روی وعده هایی است که به مردم دادند

تمرکز و تاکید دولت بر روی وعده هایی است که به مردم دادند

من به عنوان فردی که در بیشتر جلسات دولت بوده ام شهادت میدهم که دکتر روحانی بر روی وعده هایی که در بخشهای مختلف به مردم داده است، تمرکز و تاکید دارند.

به گزارش میراث آریا(chtn) مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور در همایش بزرگ سالروز حماسه ۲۴ خرداد ماه در شهرستان اسلامشهر گفت: ۲۴ خرداد ۲ سال قبل یک اتفاق بزرگ، تعیین کننده، تاریخی و سرنوشت ساز در کشور ما بود که با حضور گسترده مردم پای صندوقهای رای شکل گرفت، درست زمانی که بسیاری تصور می کردند می توانند با اقدامات خودشان مانع از حاکمیت نظر مردم شوند مردم با حضور میلیونی و “نه” بزرگی که به یک مدل مدیریتی که ۸ سال در کشور حاکم بود، دولت تدبیر و امید را برگزیدند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: دستاوردهای آن دولت که موجب ایجاد تنگناهای بسیاری در عرصه اقتصادی، مسائل فرهنگی و اجتماعی و روابط بین الملل، کشور شده بود موجب شد تا ملت بزرگ ایران در انتخابات ۲۴ خرداد، یک “نه” بزرگ به آن مدل مدیریتی بگویند و “آری” به یک رویکرد و سیاست جدیدی که دربرگیرنده حقوق و آزادی های مردم، حفظ کرامت و عزت ملت، تامین معیشت مناسب، رشد اقتصادی بگویند تا زندگی توام با آرامش داشته باشند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه جهت گیری و سیاست رهبر معظم انقلاب اسلامی در روزهای انتخابات ۲ سال گذشته با بیان این مطلب که فرمودند ” رای مردم حق الناس است” مانع بزرگی برای دخالت برخی از افراد در رای مردم شد، تصریح کرد: مشارکت جدی مردم باعث شد که مسیر حرکت و جریان جمهوری اسلامی ایران که سالها بود از یک راه عقلایی خارج شده بود در مسیری قرار گیرد که آینده اش عزت مردم و پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به خاطرات خود در روزهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، گفت: در روز ۲۵ خرداد ماه سال ۹۲، من به عنوان نماینده رئیس جمهور در ستاد انتخابات وزارت کشور بودم، در ساعات نزدیک به اذان مغرب بود که وزیر کشور دولت سابق در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی پیروزی دکتر روحانی را اعلام کرد، پس از اینکه از وزارت کشور بیرون آمدم مردم بسیاری را در حال شادی و سرور دیدم که به خیابانها آمده بودند، ایستادم و متاثر شدم که این مردم چقدر در ۸ سال قبل از انتخابات ۹۲، سختی، سرافکندگی و شکست را متحمل شدند که فارغ از اینکه در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد، همین موضوع که آن جریان فکری حذف شده و یک باور جدید، سیاست جدید و برنامه جدید در کشور حاکم شده است، گویی که به تمامی خواسته هایشان رسیده اند.

سلطانی فر افزود: من به عنوان فردی که در بیشتر جلسات دولت بوده ام شهادت میدهم که دکتر روحانی بر روی وعده هایی که در بخشهای مختلف به مردم داده است، تمرکز و تاکید دارند و از وزرا و مسئولین می خواهند با جدیت و تلاش، تحقق وعده ها را دنبال کنند، رئیس جمهور باور دارند که ما باید به تمامی مسائلی که در خلال انتخابات مطرح شده است متعهد باشیم و در همین دوره اول وعده ها را محقق کنیم.

معاون رئیس جمهور که در سالن همایش دانشگاه آزاد اسلامی سخن می گفت، اضافه کرد: به یاد داریم که شرایط اقتصادی کشور به گونه ای بود که هر روز صبح ارزش دارایی های ما به دلیل کاهش ارزش پول کشورمان کم می شد، با بی ثباتی اقتصادی و افزایش نرخ ارز در مقابل نرخ ریال، دارایی من و شما از بین می رفت، به دلیل تدابیر غلط بسیاری از عرصه های فعالیتهای اقتصادی متوقف شد، سرمایه گذاری در بخش صنعت، کشاورزی، معدن و گردشگری دچار رکود و توقف شد.

سلطانی فر افزود: زمانی که کشور با بی ثباتی اقتصادی و تغییر مداوم نرخ ارز مواجه باید امکان سرمایه گذاری وجود ندارد، در کنار تمام این مشکلات، تورم فزاینده ای که به رقم غیر قابل تصور و بی سابقه ۴۵ درصدی رسیده بود را نباید از یاد ببریم، تورمی که در سالهای بعد از انقلاب اسلامی بی سابقه بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در بین ۲۰۵ کشور جهان از جهت نرخ تورم ما دومین کشور دنیا بودیم، چطور امکان دارد کشوری که از لحاظ ذخائر انرژی رتبه اول دنیا را دارد اما در اثر اتخاذ سیاستهای غلط از نظر نرخ تورم دومین کشور جهان بود.

وی گفت: به لحاظ بیکاری هم اوضاع همین گونه بود و آمار و ارقامی بسیار نگران کننده داشتیم، این کشور با وجود ذخائر عظیم انرژی چنین آمارهایی را در حوزه اقتصادی داشت، شاید علت این بود که دولت سابق توان سرمایه گذاری را نداشت و یا به طور کامل رویکردش سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی نبود چراکه گسترش واردات بی رویه اقلام “بنجل” سایر کشورها به ویژه چین باعث بیکاری کارگران شد و تاجران بسیاری را به واردکننده این کالاها تبدیل کرد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه درآمد ۱۱۹ میلیارد دلاری حاصل از صادرات نفت در سالهای پایانی دولت سابق باعث بروز مشکلات بسیاری شد، افزود: مسئولین وقت فکر می کردند که بیانیه دادن و شعار سر دادن خوب است و تحریم ها را کاغذ پاره می دانستند، اما همان کاغذ پاره ها، اثرات مخربی در اقتصاد، امور اجرایی، صنعت، کشاورزی و همه عرصه های جامعه داشت.

وی با اشاره به اولویت های دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات، گفت: اولین اولویت دولت که با فوریت در دستور کار قرار گرفت رسیدگی به اقتصاد کشور بود، باید وضعیت اقتصادی را از این حالت متزلزل و تورم زا خارج می کردیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: با اتخاذ سیاستهای مالی و اقتصادی درست، موفق شدیم در کمتر از دو سال نرخ تورم را از ۴۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش دهیم و باور داریم که می توانیم در یک دوره ۳ تا ۵ ساله نرخ تورم را تک رقمی کنیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: از لحاظ فضای کسب و کار بر اساس گزارشی که ۱۵۳ کشور دنیا به سازمانهای بین المللی اقتصادی اعلام می کنند، کشور ما دارای رتبه ۱۴۷ بود و این در حالی است که سرمایه گذاری هم وضعیت بسیار نامطلوبی داشت، از جهت گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش هم از بین ۱۴۰ کشور دنیا ما رتبه ۱۱۴ را داشتیم و به طور کلی براساس همه آمار و ارقام، اوضاع اقتصادی کشور نگران کننده و متزلزل بود.

سلطانی فر تصریح کرد: خدا را شکر میکنیم که بی ثباتی را پشت سر گذاشتیم و امروز دیگر نگران این نیستیم که هر روز صبح با افزایش نرخ ارز و بالا رفتن تورم مواجه می شویم، نگران تصمیم گیری های غیر عقلائی نیستیم.

وی ادامه داد: ما خودمان را ملزم می دانیم که همه تصمیم ها و رویکردها به گونه ای باشد که رشد کشور در ابعاد متخلف، عزت مردم، معیشت، افزایش سطح رفاه، خدمات بهتر و بیشتر آموزشی و بهداشتی ملت تامین شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: این دولت با وجود تمام کارشکنی ها، جوسازی ها و تخریب های ناعادلانه و غیرمنصفانه مصمم است به تمامی وعده هایی که با مردم دارد عمل کند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ایران در طول تاریخ کشور بزرگی بوده است، افزود: با استفاده از یک تاریخ و هویت تمدنی ۱۰-۱۱ هزار ساله که این کشور داشته و در ادوار مختلف تاریخی کشوری تعیین کننده، باعزت و قدرتمند بوده است، امیدواریم که در آینده نه چندان دور به این شرایط نزدیک شود.

سلطانی فر اضافه کرد: هر چند در حال حاضر هم در معادلات سیاسی دنیا در منطقه، کشور ما تعیین کننده است، ایران کشوری است که در گذشته وسعتی بالغ بر ۳ میلیون کیلومتر مربع داشته است و بسیاری از کشورهای آسیای میانه که امروز مستقل هستند بخشی از ایران بزرگ بودند، امیدواریم در سایه نظام جمهوری اسلامی و تدابیر دولت تدبیر و امید، ملت ایران روزهای خوشی را در آینده تجربه کنند.

وی همچنین درباره مذاکرات هسته ای کشورمان با ۱+۵، گفت: در خلال مذاکرات حساس و تعیین کننده ای که امروز با جهان غرب که نمایندگیش را ۱+۵ دارد، برگزار میکنیم، فراز و نشیب های فراوانی وجود داشته است که بخشی از این مسائل از طریق رسانه ها مطرح و منتقل شده و سایر جزئیات این روند در آینده نه چندان دور که مذاکرات به نتیجه برسد و حقوق هسته ای ما به اثبات برسد، اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه روزهای سختی را در این دور از مذاکرات پشت سر گذاشته ایم، افزود: در دیداری که با وزیر امور خارجه داشتم ایشان عنوان کرد که هیچ چیز جز عنایت خداوند در این مذاکرات وجود نداشته است، با وجود اینکه تیم مذاکره کننده ما متشکل از ۱۴ نفر، تیم آمریکا ۱۴۰ نفر ، تیم انگلیس ۴۰ نفر و سایر کشورها با تعداد نفرات مشابه در این مذاکرات شرکت داشتند اما آنچه اهمیت دارد این است که توانستیم به بسیاری از اهداف و آرمانهای مهم دست پیدا کنیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: دنیا حاضر نبود اجازه دهد تاسیسات هسته ای ما فعالیت کند، دنیا حاضر نبود اجازه دهد کشوری که تحت تحریم، ذیل فصل هفتم شورای امنیت است، بدون اینکه به اصطلاح آنها تنبیه شود، از ذیل فصل هفتم خارج شود و تحریم های اعمال شده را بردارد، این اتفاقات خواهد افتاد و ما با همان قدرت و قوتی که توانستیم در عرصه ساماندهی اقتصادی کشور و اجرای طرح سلامت به موفقیت دست پیدا کنیم، در مذاکرات با ۱+۵ و در زمینه حفظ حقوق هسته ای موفق خواهیم شد و به نتیجه مطلوب دست پیدا خواهیم کرد.

سلطانی فر ادامه داد: این روند ادامه خواهد داشت، ما نگران این جوسازی ها نیستیم چراکه بسیاری از انتقادها و بحث هایی که دستاوردهای به دست آمده را زیر سوال می برند، ریشه، اصالت و اساس ندارد و از روی عدم آگاهی و اطلاع از شرایط است.

وی گفت: جمعی هم هستند که بر خلاف این ادعا، که می گویند نگران روند این مذاکرات و روابط با غرب هستند، نگران این هستند که چرا توافق توسط خودشان صورت نگرفت، تصور می کنند اگر قرار بود این معضل بزرگ حل شود باید به دست جناح و گروه خودشان حل می شد نه اینکه این پیروزی بزرگ توسط مجموعه ای دیگر حل شود و محبوبیت ویژه ای را برای این گروه در بین مردم ایجاد کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی اضافه کرد: بخشی هم هستند که در اثر تحریم ها به منافع اقتصادی رسیدند، چراکه اگر چه فعالیت های اقتصادی به واسطه تحریم ها متوقف و کند شد اما به هر حال کشور نیازمند به تامین بسیاری از اقلام بود، کانون هایی بودند که به دنبال اعمال این تحریم ها توانستند پول و ثروت عظیمی جمع کنند، برخی از انتقادات از سوی این کانونها صورت می گیرد چراکه بعد از توافق هسته ای و رفع تحریم ها، رابطه ما با دنیا به گونه ای خواهد بود که منافع این کانونها از بین می رود.

وی با اشاره به اینکه دولت به عنوان خادم مردم و مجموعه ای که عهد کرده است به تمام وعده هایش عمل کند، باید فعالیت های اقتصادی را شفاف کند، افزود: این شرایط و فضا باید عوض شود و جای خودش را به دورانی بدهد که مردم در همه امور اقتصادی، اجتماعی و عرصه های سیاسی مشارکت و دخالت همه جانبه داشته باشند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام متکی به دین و به عنوان اولین تجربه در دنیا، مردم سالاری دینی را تبیین، تعریف و به اجرا درآورد و اصول و مبانی دموکراسی را در سایه حکومت دینی تحقق بخشید، ایران توانست آزادی احزاب را در سایه حکومت اسلامی محقق کند اگر چه در برخی از مقاطع تنگناهایی به وجود آمد اما امروز عرصه، عرصه ای است که امکان حضور و مشارکت مردم وجود دارد.

معاون رئیس جمهور گفت: امروز در همه عرصه ها حقوق و آزادی های مردم تامین می شود و امکان فعالیت سازمانهای غیردولتی وجود دارد، این موارد دستاوردهای بزرگی است که با تلاش مردم و خانواده های شهدای بزرگوار به دست آمده و باید پاسداشت این شرایط را در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: ایجاد شرایط مناسب برای رشد و توسعه کشور، مسیری است که باید در آن حرکت کنیم، این مسیر موانعی دارد که با حمایت گسترده، عزم و اراده و اعتمادی که مردم به رئیس جمهور دارند، این موانع را پشت سر می گذاریم.

سلطانی فر با ابراز تاسف از بیکاری به ویژه در میان جوانان تحصیلکرده، اضافه کرد: ما خودمان را موظف می دانیم تا برای بهبود فضای کسب و کار تلاش کنیم و زمینه توسعه سرمایه گذاری را در کشور ایجاد کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان گفت: این مملکت دخائر و پتانسیل های بالایی دارد که با استفاده از مبانی اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر معظم انقلاب تبیین شده است، تدابیر دولت و پیروزی بزرگی که به دست خواهیم آورد، آینده روشنی را شاهد خواهیم بود.

یادآور می شود این همایش با حضور جمع کثیری از مردم شهرستان اسلامشهر و مسئولین این شهرستان برگزار شد.

مطلب پیشنهادی

سلطانی فر به باکو سفر کرد

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.