خانه / دسته‌بندی نشده / توسعه همکاری‌های فرهنگی ایران و نیکاراگوئه

توسعه همکاری‌های فرهنگی ایران و نیکاراگوئه

در دیدار مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با “ماریو آنتونیو بارکرو بالتودانو” سفیر کشور نیکاراگوئه در تهران، دو طرف بر توسعه همکاری‌های فرهنگی با محوریت سه حوزه فعالیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و امضای تفاهم‌نامه در این زمینه تاکید کردند.
به گزارش میراث آریا(chtn) معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دیدار با “ماریو آنتونیو بارکرو بالتودانو” سفیر کشور نیکاراگوئه در تهران، گفت: تاریخ دو کشور نشان می دهد روابط بین ایران و نیکاراگوئه طی ۳۶ سال گذشته، گرم نزدیک و برادرانه بوده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: حمایت از انقلاب مردم نیکاراگوئه و دستاوردهای رژیمی که زاییده انقلاب مردم است برای ما یک اصل بوده و هست، در طول این مدت جمهوری اسلامی ایران در موقعیت‌های مختلف و در محافل و عرصه های بین المللی از حکومت انقلابی نیکاراگوئه حمایت کرده است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: حمایت از حکومت انقلابی نیکاراگوئه در سیاست و اعتقاد دولت یازدهم هم به طور جدی و با تمام توان دنبال می شود.

وی اضافه کرد: ایران دارای سابقه تاریخی ۱۰-۱۱ هزار ساله است که در مقاطع مختلف در دنیا تعیین کننده و تاثیرگذار بوده است، کشور ما امروز هم در یکی از مهمترین نقاط دنیا یعنی خاورمیانه، نقش فعالی در معادلات بین المللی دنیا ایفا می کند.

سلطانی‌فر تصریح کرد: با وجود تحریم‌های ناعادلانه و غیرقانونی که به دلیل اتهام‌های ناروا در مورد فعالیت های هسته ای بر جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است، ما با اتکا به مردم و تبعیت از رهبر معظم انقلاب، موفق شدیم مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر بگذاریم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: امیواریم در این مقطع خاص از مذاکرات با ۱+۵ که دنیا حقوق هسته ای ایران را به رسمیت شناخته است به نتایج خوبی دست پیدا کنیم و با لغو تمامی تحریم ها، فصل جدیدی را در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشورمان آغاز کنیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: اگرچه برنامه ریزی ما با استفاده از مبانی اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است به گونه ای است که اکر در این مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسیدیم با استفاده از توانمندی های داخلی مشکلات را حل کنیم.

سلطانی‌فر افزود: شرایط کشور ما به گونه ای است که می توانیم با استفاده از ظرفیت های داخلی و برنامه ریزی دقیق برای بهره مندی از این امکانات، مشکلات را پشت سر بگذاریم و به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه ایفای نقش کنیم، ما دستاوردهای خوبی در عرصه های مختلف علمی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی ، استفاده از فناوری های جدید تولید انرژی و تامین نیازها در عرصه کشاورزی و صنعتی به دست آورده ایم که در آینده نزدیک این دستاوردها را در اختیار کشورهای دوست از جمله نیکاراگوئه قرار خواهیم داد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به وظایف و مسئولیت های این سازمان در سه حوزه مسئولیت خود گفت: با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید ما برای دستیابی به ۲۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۵ میلادی برنامه بلندمدت داریم، تامین امکانات و زیرساختهای مورد نیاز از جمله هتل‌ها، توسعه حمل و نقل هوایی داخلی و خارجی، تامین نیروی انسانی متخصص و توسعه دفاتر اطلاع رسانی مهمترین برنامه های این سازمان در ۱۰ سال آشنده خواهد بود.
معاون رئیس جمهور گفت: در بخش میراث فرهنگی با داشتن حدود ۳۲ هزار مکان، بنا، سایت و محوطه تاریخی که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و ۱۷ اثر ثبت جهانی شده، یکی از پرجاذبه ترین کشورهای دنیا برای گردشگران خارجی است، باستان شناسان و متخصصان کارآزموده ایرانی در حال حاضر از سوی یونسکو برای انجام پروژه های مرمت و بازسازی آثار تاریخی در کشورهای همسایه فعالیت می کنند.

سلطانی‌فر همچنین ایران را یکی از سه قدرت بزرگ تولید کننده صنایع دستی در دنیا دانست و تصریح کرد: از ۴۶۰ رشته صنایع دستی فعال در دنیا، هنرمندان و صنعتگران ایرانی در ۳۶۰ رشته فعال هستند، نزدیک به ۲ میلیون نفر در حوزه تولید صنایع دستی و فرش فعالیت دارند و با وجود تمامی محدودیت ها و تحریم ها، صادرات ما در این بخش نزدیک به یک میلیارد دلار است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: ایران آمادگی دارد تجربیات خود را در زمینه مرمت و بازسازی آثار تاریخی، حفاری سایت ها و محوطه های باستانی و تولیدات صنایع دستی در اختیار کشور دوست، نیکاراگوئه قرار دهد، همچنین توسعه روابط گردشگری دو کشور می تواند از دیگر زمینه های همکاری بین ایران و نیکاراگوئه باشد.
وی با بیان اینکه گردشگری ایران در ۴ بخش فرهنگی-تاریخی، طبیعی، مذهبی-زیارتی و سلامت تقسیم بندی می شود، افزود: هر ساله نیمی از ۵ میلیون گردشگری که به ایران می آیند، گردشگران مذهبی و زیارتی هستند که از کشورهای مسلمان و عرب به ایران سفر می کنند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: سالیانه حدود ۵۰۰ هزار نفر از اتباع کشورهای مختلف برای بهره مندی از خدمات درمانی به ایران سفر می کنند چراکه کیفیت کار پزشکان ایران و سطح خدمات درمانی ما در سطح کشورهای اروپایی است در حال که هزینه های درمان در ایران حدود یک سوم کشورهای اروپایی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: اگر چه فاصله جغرافیایی دو کشور ایران و نیکاراگوئه بسیار زیاد است اما قلب‌ دو ملت به هم نزدیک است و رویکردهای ما در زمینه مبارزه با استعمار هماهنگ است، زمینه های مشترک همکاری در زمینه های مختلف وجود دارد.

وی اضافه کرد: همکاری دو کشور در زمینه اعزام کارشناسان و باستان شناسان در بخش مرمت و بازسازی آثار تاریخی، حفاری سایت ها و محوطه های باستانی، امور موزه داری و همچنین توسعه همکاری ها در حوزه صنایع دستی می تواند در سند همکاری ایران و نیکاراگوئه مورد تاکید قرار گیرد.

زمینه آشنایی دو ملت فراهم شود

در ادامه این دیدار “ماریو آنتونیو بارکرو بالتودانو” سفیر نیکاراگوئه در تهران با اشاره به روابط تاریخی و صمیمانه دو کشور گفت: گردشگران ایران و آثار تاریخی این کشور به نسبت گردشگرانی که به نیکاراگوئه می آیند و بناهای تاریخی که در این کشور وجود دارد قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه نیکاراگوئه سالیانه میزبان یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر گردشگر است، اضافه کرد: با وجود آثار و بناهای تاریخی کمی که در نیکاراگوئه وجود دارد ما مصمم به حفظ و حراست از این آثار هستیم.

سفیر نیکاراگوئه ادامه داد: با توجه به مشابهت‌های زیادی که بین دو کشور وجود دارد باید زمینه آشنایی بیشتر هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی ایران و نیکاراگوئه فراهم شود.

ماریو آنتونیو بارکرو بالتودانو با اشاره به روابط خوب ایران و نیکاراگوئه در عرصه های سیاسی و اقتصادی، افزود: توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور موضوعی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا ملتها یکدیگر را بشناسند.

یادآور می‌شود در پایان این دیدار دو طرف نسبت به تهیه پیش نویس تفاهم نامه توسعه همکاری های فرهنگی با محوریت سه حوزه فعالیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کردند.

مطلب پیشنهادی

وزیر ورزش و جوانان در سفر به استان کرمان و پس از افتتاح مجموعه ورزشی گل گهر سیرجان از اماکن ورزشی این شهرستان دیدن کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، دکتر مسعود سلطانی فر که دیروز به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.