خانه / دسته‌بندی نشده / ثبت جهانی اصفهان در حوزه صنایع دستی رخدادی غرورآفرین است

ثبت جهانی اصفهان در حوزه صنایع دستی رخدادی غرورآفرین است

ثبت جهانی اصفهان در حوزه صنایع دستی، اگرچه یک رویداد دیر هنگام است اما به هر تقدیر رخدادی فرخنده و غرور آفرین است زیرا از این پس عظمت و شکوه جاودانه اصفهان و صلابت هنر و هنرمندانش را بیش از پیش بازنمایی می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، مهدی جمالی نژاد امروز در مراسم اعطای اعتبارنامه شهرجهانی صنایع دستی به اصفهان در هتل عباسی این شهر افزود: اگر این چنین نباشد، ظرفیت بوجود آمده در مسیر ارتباطات جهانی بی استفاده باقی می ماند.

شهردار اصفهان یادآور شد: به این مناسبت شهرداری از اکنون مطالعات و بررسی طرح جامع صنایع دستی شهر اصفهان را آغاز کرده و برای جذب ایده های نوآورانه و خلاقانه وارد عمل شده است.

وی اظهار کرد: ثبت جهانی اصفهان در حوزه صنایع دستی، اگرچه یک رویداد دیر هنگام است اما به هر تقدیر رخدادی فرخنده و غرور آفرین است زیرا از این پس عظمت و شکوه جاودانه اصفهان و صلابت هنر و هنرمندانش را بیش از پیش بازنمایی می کند.

شهردار اصفهان گفت: به راستی که جانمایه اصفهان هنر است و سرشت پاک آن با هنر عجین شده و در هیچ برهه و دوره ای از تاریخ روی به کسادی و وخامت نمی گذارد.

وی گفت: بی شک هنرهای دستی، گنجینه نهان، راز پنهان و بخشی از هویت مردم باریک بین و ژرف اندیشی است که بهشت زیبای درون و راز و رمزهای نهفته و نگشوده خویش را آیینه داری می کنند.

جمالی نژاد افزود: بنابراین ماهیت این گونه آثار هنری ظریف و ملموس که محصول تلاش موثر، عشق شورانگیز به خلق اثر و نازک بینی می باشد، بیش از آنکه تجاری باشد، فرهنگی است و با ثبت جهانی آن، امید است که آوازه و جایگاه فرهنگی و هنری اصفهان در جهان بیشتر و متعالی تر شود.

وی گفت: با قاطعیت باید گفت که پویش و نوجویی، زایش و پویایی و تجدید حیات پیوسته هنر، در هر عصری پشتوانه و راز ماندگاری و جاودانگی هنر بوده است.

جمالی نژاد اضافه کرد: پس همچنان که ما میراث دار فرهنگ و هنر پیشینیان هستیم باید خود تداوم بخش آن باشیم و آثاری خلق کنیم که مایه بالندگی و افتخار آیندگان باشد و آنان خود را مباهی به میراث داری این آثار بدانند.
وی افزود: بر هنرمندان امروز فرض مسلم است که بکوشند آثاری همسنگ آثار گذشتگان بیافرینند، شاید طنینی از آن در آینده بماند و آیندگان به نیکی یاد کنند و بگویند که اینان مردمانی شایسته، هنرمندانی بزرگ و خالق آثاری سترگ بودند، به این شکل شهر توان بالایی در خلق و نوآوری پیدا می کند.

شهردار اصفهان افزود: مهمترین دلایل رشد صنایع دستی اصفهان در دوره صفویه باید بررسی شود تا بتوانیم برنامه جامع صنایع دستی شهر اصفهان را تدوین کنیم و به اجرا درآوریم.

وی اظهار کرد: اولین عامل رونق صنایع دستی در دوره صفویه، کاربردی بودن آن و نقش جدی در زندگی مردم بوده که امروز به این مسئله مهم کمتر توجه می شود.

جمالی نژاد با بیان اینکه مدیریت توانمند حکومتی در هدایت و نظارت بر آن و توسعه بازارهای فروش یکی دیگر از عوامل موفقیت صنایع دستی دوره صفوی است، گفت: نمونه مدیریت توانمند آن دوره را در تدوین قوانین و برنامه های نظارتی و همچنین شکل شهرسازی و توجه به ایجاد بازارهای تخصصی در مهمترین بخش های شهر می توان مشاهده کرد.

شهردار اصفهان افزود: توجه به نوآوری در ارائه محصولات متناسب با ذائقه و خواست مشتری و درک شرایط اجتماعی از دیگر علل موفقیت صنایع دستی در آن دوره بود.

وی گفت: شهرداری اصفهان با توجه به جایگاه رفیع صنایع دستی در فرهنگ و هنر و اقتصاد شهر و همچنین اهمیت فراگیر و توسعه آن، بر خود لازم می داند که ساماندهی، طراحی و سازماندهی گسترده ای در این عرصه داشته باشد تا توان و قابلیت مدیریت شهری در راستای حفظ و پیشبرد صنایع دستی اصفهان قرار گیرد.

 

مطلب پیشنهادی

سلطانی فر به باکو سفر کرد

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.