خانه / استان ها / جایزه جهانی فردوسی از اردیبهشت سال آینده اهداء می‌شود

جایزه جهانی فردوسی از اردیبهشت سال آینده اهداء می‌شود

معاون رئیس جمهورو رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به تلاش های صورت گرفته به منظور پاسداشت مقام فردوسی و نیز ارج نهادن به فعالیت ها و تلاش های فردوسی پژوهان گفت: جایزه جهانی فردوسی از اردیبهشت سال آینده به فردوسی شناسان و فردوسی پژوهان اهداء می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مسعود سلطانی فر با اعلام این خبر در مراسم گرامیداشت روز ملی فردوسی که صبح امروز در فرهنگسرای آریو مصلی نژاد مشهد برگزار شد گفت: حکیم ابوالقاسم فردوسی یک شخصیت ارزشمند در سپهر فرهنگ و ادب ایران زمین است و افرادی که در حوزه فردوسی شناسی و شاهنامه پژوهی فعالیت دارند نیز از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار هستند.

در این مراسم که جمعی از مسئولان ملی و استانی، چهرهای برتر ادبی، شاهنامه پژوهان و دوستداران فردوسی حکیم حضور داشتند، سلطانی فر با اشاره به اعطاء نشان فردوسی به تعدادی از دوستدارن حکیم توس و فردوسی پژوهان در امسال و سال های گذشته گفت: از اردیبهشت سال آینده نیز جایزه جهانی فردوسی به فردوسی پژوهان در سراسر دنیا اهداء خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در ادامه گفت: یکی از درخواست های فردوسی پژوهان و فردوسی شناسان جایزه ملی فردوسی بود که از سال گذشته بر روی این موضوع بحث و بررسی شد و سال ۹۵ نیز جایزه جهانی فردوسی به فردوسی شناسان و فردوسی پژوهان اهدا می کنیم.

وی در ادامه صحبت های خو به ویژگی های شاهنامه این اثر جاودان حکیم ابوالقاسم فردوسی اشاره کرد و افزود: استفاده از زبان یک دست فارسی یکی از هنرهای فردوسی در سرودن شاهنامه است.
سلطانی فر ادامه داد: فردوسی در سرایش شاهنامه سه کار بزرگ و سه اقدام ارزشمند انجام داد که باعث شد این اثر تا به امروز جاودان بماند.

به گفته وی، استفاده فردوسی از زبان یکدست فارسی یکی از این موارد بود به گونه ای که این زبان هرگز خواننده خود را خسته نمی‌کند و در حقیقت زبانی بود که در سرسر ایران از شمال تا جنوب و غرب تا شرق شناخته شده بود و همگان با این زبان آشنا بودند.

معاون رئیس جمهور گفت: ارجاع و استفاده از مدارک و منابع مهم و معتبر تاریخی دومین گام فردوسی بود و در حقیقت بر همین اساس می توان فردوسی رایکی از امین‌ترین شخصیت‌های تاریخی و فرهنگی کشور است.
سلطانی‌فر تاکید کرد: سومین گام بازسازی اساطیر کهن است که باعث شد تا غرور ملی و حس هویت همواره در بین ایرانیان زنده نگه داشته شود.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه افزود: بخش ساسانیان و اساطیری را فردوسی به سان یک طراح چیره‌دست و به بهترین شکل ممکن به پایان رساند، به عبارت روشن خرد و خردورزی اساس کار حکیم توس در شاهنامه است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان کرد: حکیم توس، در میان همه شاعران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است زیرا امروز همه ما فارسی زبانان هویت و زبان خود را مدیون این شاعر بلند آوازه هستیم.

سلطانی فر با اشاره به شاهنامه به عنوان مهمترین اثر حکیم توس خاطرنشان کرد: در شاهنامه مجموعه بزرگی از رشادت‌ها و خوی و اخلاق پسندیده زنان و مردان آزاده ایران زمین گردآوری شده است.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد: این رشادت‌ها در کنار موضوع مهمی به نام خرد در ابیات شاهنامه فردوسی ستایش شده است؛ به گونه‌ای که فردوسی حکیم در شاهنامه از خرد به عنوان راهنما نام برده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: فردوسی در احیاء زبان فارسی و تثبیت آن نقش فراوانی را ایفا کرد وسی سال رنج فراوان برای این کار برد و اکنون نیز شایسته است تا در برابر تلاش ها ی ارزشمند حکیم توس سرتعظیم فروآوریم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تقارن برگزاری روزملی فردوسی با مبعث پیامبر اکرم (ص)، اشاره کرد و افزود: این تقارن را به فال نیک می گیریم و امیدوارم همه ی ما رهروان خوبی برای اهل بیت (ع) و نیز قدر دان تلاش ها و فعالیت های ارزشمند شاعران و حکیمان بزرگ ایران زمین باشیم.

گفتنی است این مراسم به شکل ویژه ای و با استقبال مردم و حضور حجت الاسلام و المسلمین پژمان فر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، گلستانی فرد فرماندار مشهد و جمعی از دیگر از مسئولان دولتی و بخش خصوصی و با حضور پرشور جمع کثری از شاهنامه پژوهان، ادبا، شاعران، دوستدارن فردوسی، اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار شد و در ادامه این مراسم عصر امروز نیز در مراسمی باشکوه با حضور مسئولان ملی و استانی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی گلباران خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

انتصاب مدیرکل سیستان و بلوچستان توسط وزیر ورزش و جوانان

  وزیر ورزش و جوانان در حکمی ادهم کرد زابلی را به عنوان مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان سیستان و ‏بلوچستان منصوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.