خانه / استان ها / خانه رضوانی یزد به جمع آثار ملی کشور پیوست

خانه رضوانی یزد به جمع آثار ملی کشور پیوست

خانه تاریخی رضوانی یزد با شماره ۳۱۳۱۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد محسن ذاکری نیا در توضیح این بنای تاریخی گفت: این بنا شامل چهار جهت ساخت و به صورت حیاط مرکزی است خانه دارای دو ورودی است که ورودی اصلی در جبهه جنوب و ورودی دیگر آن در جبهه شرق است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل عنوان کرد: بالای سر در اصلی ای بنا دارای تزیینات آجرکاری است. پس از ورودی جبهه جنوب یک هشتی قرار دارد که این هشتی دارای کلاه فرنگی در سقف می باشد و در ضلع شمالی این هشتی پله بام و جبهه شرقی آن یک راهرو قرار دارد که به حیاط مرکزی راه دارد. در جبهه جنوبی این بنا یک ایوان با دهانه ۸ متر قرار دارد که پوشش سقف این ایوان ضربی با طاق (هلالی) می باشد. در طرفین این ایوان دو راهرو قرار دارد که یک راهرو موجب ارتباط هشتی با حیاط مرکزی و راهروی دیگر راه پله بام قرار دارد. بالای ایوان نیز یک بادگیر چهار طرفه مشاهده می شود. در جبهه شمالی این بنا یک اتاق چهار دری و آشپزخانه قرار دارد و در جبهه شرق این بنا یک حوضخانه قرار دارد که یک کلاه فرنگی روی سقف آن قرار گرفته است و یک اتاق پنج دری و دو دری که ورودی آنها مشترک است و در پشت این اتاق ها یک سر طویله قرار داشته است.

وی افزود: جلوی اتاق های ضلع شرقی چهار ایوان نما با ستون ها و تزیینات بسیار زیبای آجری در سر ستون و پا ستون ها قرار دارد. در جبهه غرب این بنا دو اتاق دو دری و یک پنج دری قرار گرفته است. حوض بسیار زیبایی وسط حیاط به چشم می خورد که اطراف آن چندین باغچه وجود دارد. مصالح به کار رفته در این بنا خشت و آجر با پوشش گل و گچ است.

ذاکری نیا خاطرنشان ساخت: تزئینات آجری ستون ها در جبهه شرقی، حوض در زیرزمین و همچنین تزئینات آجری در سردر ورودی از ویژگی های بنا به شمار می آید.

وی اظهار داشت: به دلیل اینکه بنا از جمله عناصر تشکیل دهنده بافت تاریخی یزد می باشد حریم آن از ضوابط عرصه بافت ثبتی تبعیت می کند.

مطلب پیشنهادی

انتصاب مدیرکل سیستان و بلوچستان توسط وزیر ورزش و جوانان

  وزیر ورزش و جوانان در حکمی ادهم کرد زابلی را به عنوان مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان سیستان و ‏بلوچستان منصوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.