خانه / استان ها / زبان و هنر ایرانیان مسلمان، جهانیان را با هویت الهی آسمانی انسان آشنا می‌کند

زبان و هنر ایرانیان مسلمان، جهانیان را با هویت الهی آسمانی انسان آشنا می‌کند

زبان و هنر ایرانیان مسلمان، همواره سرشار از آموزه ها و نکات ارزشمند اخلاقی است و همه جهانیان را با هویت الهی و آسمانی انسان آشنا می کند.

به گزارش میراث آریا(chtn) مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم اختتامیه همایش نماز در آیینه میراث فرهنگی که صبح امروز ۱۲ خرداد در موزه ملی ایران برگزار شد، با تبریک فرارسیدن میلاد باسعادت حضرت قائم(عج) گفت: امروز که در آستانه سالروز رحلت جانگداز امام(ره) هستیم، یاد و خاطره امام را گرامی می داریم.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: این همایش که از مبعث رسول اکرم(ص) آغاز شد و در آستانه میلاد حضرت قائم(عج) پایان یافت، کار ارزشمندی است که با تلاش دست اندرکاران آن در سالهای آینده با غنای بیشتر برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تقدیر از تمامی دست اندرکاران و برگزارکنندگان این همایش و نمایشگاه گفت: زبان ایرانیان بیش از پیش به زبان نیایش و تسبیح و حمد خداوند تبدیل شد، به همین دلیل است که زبان و هنر ایرانیان مسلمان، همواره سرشار از آموزه ها و نکات ارزشمند اخلاقی است و همه جهانیان را با هویت الهی و آسمانی انسان آشنا می کند.

سلطانی فر ادامه داد: به همین دلیل است که همواره بسیاری از مردم و اندیشمندان جهان از طریق زبان و ادبیات فارسی با ارزشهای اسلامی و با عظمت خداوند آشنا شده اند.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در ایران، شعر، زبان نیایش است، معماری، زبان نیایش است، موسیقی، زبان نیایش است، بافته هایی چون جانماز، سجاده و فرش از ارزشهای معنوی و متعالی سخن می گویند و به زبان نیایش تبدیل می شوند. در مورد آنچه خداوند در سوره الزاریات اشاره می فرماید، بی شک معنای باطنی و بسیط نیایش و تعبد مورد نظر بوده است و یکی از زیباترین اشکال نیایش در زبان، هنر، ادبیات و میراث معنوی مردم ایران متجلی می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: کوشش و تلاشی که در یک دوره زمانی مبتنی بر دو روز خجسته یعنی مبعث تا نیمه شعبان در برابر نگاه بازدیدکنندگان در موزه ملی قرار گرفت و مجموعه آنچه کوشش های علمی محققان ایرانی را در همایش علمی نماز شامل شد، همگی گوشه ای کوچک از ماهیت معنوی و روحانی نهفته و مستتر در میراث فرهنگی ایرانیان را به نمایش نهاد.

سلطانی فر افزود: هنوز راهی طولانی برای درک ابعاد شگفت آور و پرشکوه میراث نیایش در فرهنگ، زبان، هنر و ادبیات خود و میراث فرهنگی کشورمان داریم.

معاون رئیس جمهور سخنان خود را با بیتی از اشعار جاودان لسان الغیب، حافظ شیراز به پایان رساند و گفت: حافظ چه زیبا از عشق که بن و بنیان نیایش در ادبیات و هنر ایرانیان را نشان می دهد، سخن می گوید به واقع حافظ راوی پنهان ترین ابعاد هستی و هویت خداجوی ایرانیان است:

خوشا نماز و نیاز کسی که از سردرد
به آب دیده و خون جگر طهارت کرد

مطلب پیشنهادی

انتصاب مدیرکل سیستان و بلوچستان توسط وزیر ورزش و جوانان

  وزیر ورزش و جوانان در حکمی ادهم کرد زابلی را به عنوان مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان سیستان و ‏بلوچستان منصوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.