خانه / دسته‌بندی نشده / سلطانی‌فر از باغ دولت آباد یزد بازدید کرد

سلطانی‌فر از باغ دولت آباد یزد بازدید کرد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان در سفر به استان یزد از باغ جهانی دولت آباد بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، مسعود سلطانی فر در همراهی با معاون اول رئیس جمهور طی سفر به استان یزد از باغ تاریخی و جهانی دولت آباد بازدید کرد.

گفتنی است: باغ دولت آباد از زیباترین نمونه‌های باغ‌سازی ایرانی به شمار می آید که در اواخر دوره افشاریه به دستور محمدتقی خان بافقی، حکمران و والی یزد ساخته شد. باغ از قناتی به همین نام که در سال ۱۱۶۱ هـ. ق به دستور محمدتقی خان به طول ۶۰ کیلومتر ساخته شده آبیاری می‌شده که جریان آب در باغ اساس استخوان‌بندی و طراحی آن‌را تشکیل می‌دهد. طرح باغ دولت آباد یکی از اصیل‌ترین و بدیع‌ترین طرح‌های باغ رسمی ایرانی است. اصلی‌ترین عمارت باغ اندرونی “عمارت هشتی” یا “عمارت هشت” نام دارد که در انتهای محور اصلی باغ و متصل به دیوار جنوبی است. این عمارت کوشک اصلی باغ دولت‌آباد محسوب می‌شود و به سبب وجود بادگیر مرتفع آن (۳۰متر و ۸۰ سانتی‌متر) شهرت خاصی دارد.

مطلب پیشنهادی

سلطانی فر به باکو سفر کرد

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.