خانه / ورزش همگانی / قم در حوزه گردشگری مذهبی نقطه استراتژیک است

قم در حوزه گردشگری مذهبی نقطه استراتژیک است

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: به دلیل حضور زایران ایرانی و خارجی در قم،این استان در حوزه گردشگری مذهبی نقطه استراتژیک است .

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، مسعود سلطانی‌فر در مراسم افتتاح منطقه نمونه گردشگری بین المللی دستجرد (دهکده سلامت صبا) اظهار داشت: استان قم از نظر اختصاص تسهیلات در کشور اولویت دارد و مورد توجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: استان قم به علت اینکه محور مواصلاتی ۱۷ استان است باید به استان مقصد تبدیل شود تا از این طریق زمان ماندگاری گردشگران در قم حداقل به سه روز برسد.

وی با اشاره به اینکه گردشگری، اشتغالزایی پایدار را فراهم می سازد گفت: گردشگری اشتغال زودبازده و پایدار را با هزینه بسیار کمتر ایجاد می کند از این رو گردشگری گنج پنهان را باید گنج پنهان دانست.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه توسعه گردشگری باعت انتقال ارزش های فرهنگی می شود گفت: برای انتقال ارزش ‌های فرهنگی، هیچ ابزاری بهتر از توسعه گردشگری نیست زمانی که گردشگران خارجی وارد کشور ما می شوند آثار تمام تبلیغات مسموم رسانه‌های امپریالیستی بی‌ اثر می ‌شود.

وی افزود: در گذشته میلادی از محل جا به جایی نزدیک به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون گردشگر در دنیا، هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار درآمد ایجاد می شود.

سلطانی فر ادامه داد: با توجه به اینکه کشور ما سرشار از جاذبه‌های گردشگری است در ارزیابی ‌های جهانی، جزو ۱۰ یا ۱۵کشور نخست دنیا از نظر دارا بودن ظرفیت‌گردشگری هستیم.

وی افزود: تعداد گردشگران ورودی ما در سال ۵ میلیون نفر است و درآمد حاصل از آن تقریبا ۷ میلیارد دلار است که در واقع نیم درصد سهم از گردشگری دنیا را داریم این درحالی است که بر اساس ظرفیت‌هایمان باید دو تا سه درصد از درآمد جهانی گردشگری به کشور ما اختصاص پیدا کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به رویکرد دولت یازدهم در توسعه گردشگری گفت: در سال گذشته رشد گردشگری در دنیا ۴ درصد بوده اما در ایران این رقم ۱۲ درصد بوده است، این در حالی است که در سند چشم‌انداز پیش بینی شده که ایران باید در افق ۱۴۰۴میزبان ۲۰ میلیون گردشگر خارجی با ۳۰میلیارد دلار درآمد باشد که تقریبا همان دو درصد سهم جهانی است.

وی افزود: ما در حال حاضر به دلیل عملکرد ۱۰ سال گذشته ۵۰ درصد از برنامه عقب هستیم و برای جبران این باید زیرساخت‌ها را به گونه‌ای توسعه دهیم که سمت و سوی درستی در جذب گردشگر وجود داشته باشد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: از میان این ۵ میلیون گردشگری که سالانه به ایران وارد می‌شود، تقریبا ۲/۶ دهم میلیون نفر شیعیان و مسلمانان هستند که به قم و مشهد می‌آیند.

سلطانی فر با اشاره به ظرفیت های موجود در زمینه گردشگری مذهبی گفت: همچنین ظرفیتهایی وجود دارد که تا کنون شناخته نشده است که باید برنامه‌ریزی کنیم تا سالانه میزبان ۵ درصد شیعیان جهان باشیم یعنی سالی ۱۴ میلیون نفر از شیعیان وارد کشور شوند.

وی افزود: غیر از شیعیان ، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مسلمان در دنیا داریم که بسیاری از آنها خواهان یک محیط امن و سالمی هستند که خانواده‌هایشان را به سفر بیاورند. پس ما می‌توانیم ایران را تبدیل به کانون امن گردشگری مذهبی زیارتی کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه ایران باید کانون گردشگری حلال شود گفت:کشورمان باید میزبان شیعیان و مسلمانان باشد از این رو در این میان مشهد و قم در اولویت اول ما برای معرفی به گردشگران هستند.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در این راستا گام‌هایی برداشتیم که تسهیلات ارایه کنیم ولی یکی از مشکلاتی که در این راستا داریم کمبود هتل‌های مناسبت هست که در میان شهرهای مذهبی تنها در مشهد کمبود هتل نداریم چراکه نیمی از ظرفیت‌ هتل‌های کشور در این شهر است.

وی افزود: در قم شبکه حمل و نقل باید به سرعت گسترش پیدا کرده و با آموزش نیرو، باید کیفیت خدمات را ارتقا دهیم.

مطلب پیشنهادی

مقایسه نتایج المپیک و توسعه اماکن ورزشی در بعد از انقلاب نشان از موفقیت نظام در ورزش است.

مراسم تکریم کیومرث هاشمی و معارفه سیدرضا صالحی امیری به عنوان رئیس جدید کمیته ملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.