خانه / جوانان / مناطق نمونه گردشگری در ایران

مناطق نمونه گردشگری در ایران

چندیست که بحث مناطق نمونه گردشگری و وضعیت نامشخص آنها مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته‌است. در این میان با توجه به تعداد بسیار زیاد مناطقی که حتی برخی از آنها فاقد مطالعات و پژوهش‌های بنیادین هستند، معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث و گردشگری از فریز کردن هزار منطقه نمونه خبر داد.

«مسعود سلطانی فر» رییس سازمان میراث و گردشگری از بلاتکلیف بودن بسیاری از مناطق نمونه گردشگری خبر داد و گفت:‌ «بسیاری از این مناطق فاقد مطالعات، تحقیقات و بررسی‌های مورد نیاز هستند. این درحالی است که تبدیل منطقه‌ای به منطقه نمونه گردشگری به این معناست که یک گروه مشاور از زوایای مختلف مطالعات و تحقیقات وسیعی در این خصوص انجام دهند.»

او ادامه داد: «ما تقریبا درخصوص بیش از هزار منطقه نمونه گردشگری تنها یک ورق کاغذ در دست داریم و هیچ مطالعه‌ای درخصوص آنها انجام نشده. حتا یک جزوه ۳۰ صفحه‌ای که توضیحی از منطقه را در بر داشته باشد برای آنها وجود ندارد. اینگونه به نظر می‌رسد که مسئولان گذشته، هنگام رد شدن از کنار چنین مناطقی با دیدن چهار درخت و جوی آب مصوبه منطقه نمونه گردشگری را برای آنجا صادر کرده‌اند.»

معاون رییس جمهور در پاسخ به سئوالی مبنی بر انجام بازنگری مجدد درخصوص مناطق نمونه گردشگری و حذف برخی از این مناطق از لیست گفت: «باید تکلیف مناطقی که کار نیمه کاره درخصوصشان انجام شده مشخص شود چراکه در برخی از موارد مردم بالاتکلیف هستند و باید تکلیف بهره‌بردار مشخص شود.»

سلطانی فر تصریح کرد: «درحال حاضر بیش از صد بهره‌بردار در مناطق نمونه گردشگری فعال هستند و پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها از ۵ تا ۸۰ درصد است. در این میان مشکلاتی از جمله تملک و بهره‌برداری از زمین‌ها و مشکلاتی درخصوص وام‌ ، تسهیلات و زیرساخت‌ها وجود دارد. تمام این موارد باید به مرور مورد توجه قرار گیرد، سپس وضعیت سایر مناطق نمونه گردشگری را بررسی کنیم.»

رییس سازمان میراث و گردشگری با تاکید برآنکه بسیاری از مناطق نمونه گردشگری تنها یک ورق کاغذ هستند ادامه داد: «نمی‌دانیم که چه اتفاقی ممکن است برای چنین مناطقی بیافتد. باید ببینیم کدامیک طبق کار مطالعاتی و پژوهش دقیق انتخاب شده‌است. چنین مناطقی در آینده در دستور کار قرار خواهند گرفت اما در حال حاضر اگر بتوانیم ظرف دوسال آینده تکلیف همین صد منطقه نمونه گردشگری را مشخص کنیم خدمت بزرگی به بخش گردشگری کرده‌ایم.»

مطلب پیشنهادی

دکتر سلطانی فر: خانه جوانان را از صفر به ۸۰ خانه در کشور رساندیم

  وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه خانه جوان را از صفر در شروع دولت یازدهم به ۸۰ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.