خانه / استان ها / موانع ثبت جهانی روستای کندوان رفع می‌شود

موانع ثبت جهانی روستای کندوان رفع می‌شود

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جریان سفر خود به استان آذربایجان شرقی از روستای کندوان بازدید کرد و آن را از معدود روستاهای ثبت ملی دانست که هنوز زندگی در آن جریان دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی؛ مسعود سلطانی فر در بازدید از روستای گردشگری کندوان با اشاره بر لزوم ثبت این روستا در حافظه جهانی افزود: قرار گرفتن کندوان در فهرست نامزد های ثبت جهانی یونسکو، نیازمند الزاماتی است که در حال پیگیری برای حل مشکلات آن هستیم.

وی با تاکید بر این مطلب که مشکلات متعدد این روستا باید به سرعت رفع شود گفت: این روستا با وجود جریان زندگی و سکونت در آن از معدود روستاهای ثبت شده ملی است که پیگیری رفع موانع ثبت جهانی آن در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و امیدواریم به زودی این چالش ها مرتفع شود.

وی همچنین تصریح کرد: یکی از چالش های اساسی در پرونده ثبت جهانی روستای تاریخی کندوان، وجود ساخت و سازهای غیر مجاز و بی رویه است که در سال های قبل انجام شده و به چهره تاریخی این روستا صدمه وارد کرده است که با پیگیری و رفع این مشکل این پرونده برای ارسال به منظور ثبت جهانی در یونسکو تکمیل می شود.

بر اساس این گزارش سلطانی فر در ادامه سفر خود به استان آذربایجان شرقی با بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنر های سنتی سازمان از یک کارگاه چاپ باتیک بر روی پارچه در شهرستان اسکو دیدن کرد وافزود: اسکو همواره به عنوان مهد چاپ باتیک یاد می شود که دست آفریده های منحصر بفردی دارد؛ به همین منظور محصولات صنایع دستی این منطقه باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته و حمایت شود.

وی با تاکید بر لزوم افزایش کارگاه های صنایع دستی در منطقه تصریح کرد: با افزایش کارگاه ها به افزایش تولید می رسیم و پس از افزایش میزان وکیفیت تولید، باید به فکر افزایش صادرات بود.

وی تاکید کرد: رفع موانع و چالش های موجود در حوزه صادرات این محصولات به رونق صنایع دستی دراین منطقه کمک شایانی می کند.

مطلب پیشنهادی

انتصاب مدیرکل سیستان و بلوچستان توسط وزیر ورزش و جوانان

  وزیر ورزش و جوانان در حکمی ادهم کرد زابلی را به عنوان مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان سیستان و ‏بلوچستان منصوب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.