خانه / دسته‌بندی نشده / همگرایی کشورهای عضو اکو نقش مهمی در فهم مناسب از بازارهای جهانی صنایع‌دستی ایفا می‌کند

همگرایی کشورهای عضو اکو نقش مهمی در فهم مناسب از بازارهای جهانی صنایع‌دستی ایفا می‌کند

اگر تولید کنندگان و دست‌اندرکاران صنایع‌دستی در کشورهای عضو اکو همگرایی و هم‌افزایی بین خود را گسترش دهند و از تجارب و آموخته‌های یکدیگر بهره بگیرند، می‌توانند نقش مهمی در کسب فهم مناسب از بازارهای جهانی صنایع دستی ایفا کنند و ارزش‌های والای فرهنگی و معنوی خود را به رخ جهانیان نیز بکشانند.

به گزارش میراث آریا(chtn) مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست هم اندیشی با کشورهای عضو اکو در حوزه صنایع دستی گفت: عرصه تولیدات صنایع دستی به عنوان یک صنعت بومی که ریشه در تاریخ، فرهنگ و هویت کشورهای عضو اکو دارد‌، علاوه‌بر تاثیرگذاری در اقتصاد و تامین معیشت مردم خود‌، عرصه ظهور و بروز خلاقیت‌ها و نبوغ هنرمندانی است که این فن و هنر را از نسل‌های گذشته فراگرفته و با اعتقاد و ایمان آثاری را خلق می‌کنند که بخشی از زیبایی‌های وعده داده شده الهی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، جهانِ امروز را پهنه‌ای دانست که همه نقاط آن با یکدیگر در تعامل و ارتباط‌ند و هر عضو مرتبط با عضو دیگری از آن آگاه است.

وی با تاکید بر اینکه کشورها و ملت‌های گوناگون اشتیاق سیری‌ناپذیری در رصد و شناخت یکدیگر دارند افزود: این شوق زاید‌الوصف در مورد کشورهای نزدیک و همجوار مصداق بیشتری به خود می‌گیرد. همچنین حوزه ایران فرهنگی که از ماورالنهر تا بین‌النهرین را در برمی‌گیرد در سده‌های گذشته اتفاقاتی را در دنیا رقم زده است که فرهنگ و تمدن ارزشمند و بزرگ‌مان را به جهان عرضه کرده است.

معاون رئیس جمهور گفت: روزگاری مردم ساکن در اقصی نقاط ایران با یکدیگر مراودات و تعاملات فرهنگی، ادبی و هنری داشتند و فارغ از زبان و رنگ پوست، هم‌زیستی مسالمت‌آمیزی را تجربه می‌کردند. آنچه آنان را به یکدیگر فرا می‌خواند فرهنگی مشترک بود که به ویژه با گسترش زبان فارسی دَری، مصادیق ارتباطی نیرومندی پیدا کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: در دوره‌ معاصر جهان با تفکرات جدیدی آشنا شد که یکی از اصلی‌ترین آنها دوری از جمعیت و گرایش به فردیت بود. همین اندیشه در کنار جنبش‌های استقلال‌طلبانه‌ جدی موجب قوت استقلال‌گرایی و تکثر واحدهای مستقل سیاسی شد که طبیعتا دوری فکری‌، فرهنگی‌، زبانی‌ و اجتماعی این ملت‌ها را به دنبال داشت.

معاون رئیس جمهور در ادامه اقتصاد را یکی از مهم‌ترین محورهایی دانست که در عصر جدید مورد توجه جدی قرار گرفته است و تاکید کرد: بسیاری از کشورهای جهان کوشیدند تا از طریق تاسیس سازمان‌های مشترک اقتصادی و معاهدات فرهنگی روابط خود را محکم‌تر کنند. یکی از این سازمان‌ها، سازمان همکاری‌ اقتصادی یا “اکو” بود که نخستین‌بار توسط ایران، پاکستان و ترکیه پایه‌گذاری شد و بعدها کشورهای دیگر منطقه نیز به عضویت آن درآمدند.

سلطانی‌فر وجود چنین نهادها و سازمان‌هایی در منطقه را عاملی دانست که باعث می‌شود بخش‌های خصوصی که به علت مسائل سیاسی از یکدیگر دور مانده‌اند با دیدی فارغ از این بحث‌ها‌، پذیرای آغوش یکدیگر برای آغاز فصلی جدید از ضوابط باشند.

وی تاکید کرد: اگر تولید کنندگان و دست‌اندرکاران صنایع‌دستی در کشورهای عضو اکو همگرایی و هم‌افزایی بین خود را گسترش دهند و از تجارب و آموخته‌های یکدیگر بهره بگیرند، می‌توانند نقش مهمی در کسب فهم مناسب از بازارهای جهانی صنایع دستی ایفا کنند و ارزش‌های والای فرهنگی و معنوی خود را به رخ جهانیان نیز بکشانند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری ایران‌، آمادگی هرگونه همکاری، همراهی، حمایت و مساعدت با کشورهای عضو اکو را با هدف افزایش کیفیت تولیدات صنایع دستی و فعال کردن بخش بازرگانی و عرضه و فروش این تولیدات با هدف عمیق‌تر کردن روابط فرهنگی و سیاسی کشورها و منتفع کردن تولید کنندگان صنایع دستی از این ارتباطات را دارد.

مطلب پیشنهادی

سلطانی فر به باکو سفر کرد

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.