خانه / دسته‌بندی نشده / هنرمندان اصفهان خود را برای رخ‌نمایی در عرصه بین‌المللی آماده کنند

هنرمندان اصفهان خود را برای رخ‌نمایی در عرصه بین‌المللی آماده کنند

مسئولان و هنرمندان اصفهان باید بدانید با تبدیل‌شدن این شهر به شهر جهانی صنایع دستی، یک جایگاه ویژه پیداکرده و حالا علاوه بر توسعه، ترویج و آموزش باید خود را برای رخ‌نمایی در عرصه بین‌المللی آماده کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز (شنبه) در مراسم ثبت جهانی اصفهان به‌عنوان شهر صنایع‌دستی در هتل عباسی اصفهان، بابیان تسلیت برای فاجعه منا، اظهار کرد: ما در کنار دستاوردهای دولت تدبیر و امید در عرصه صنایع‌دستی و میراث فرهنگی به توفیق بزرگی دست‌یافته‌ایم و اصفهان و تبریز را به‌عنوان دو شهر بزرگ به عرصه جهانی فرستاده‌ایم.

وی بابیان اینکه در جهان ۱۱ شهر به‌عنوان شهرهای جهانی صنایع‌دستی وجود دارد، گفت: باید بدانیم که از این ۱۱ شهر دو شهر آن متعلق به ایران است که اصفهان به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی و شهر تبریز با عنوان شهر جهانی فرش انتخاب‌شده است. همچنین باید به این نکته توجه کنیم که تنها دو شهر در جهان مجموعه صنایع‌دستی را پشتیبانی می‌کنند که یکی از آن‌ها اصفهان و دیگری جیپور هند است.

معاون رییس‌جمهور بابیان اینکه فضای هنر و فرصت هنرنمایی در اصفهان فراهم است، افزود: اصفهان استحقاق گرفتن چنین لقبی را درگذشته‌ها هم داشته است. اصفهان بزرگ بوده و در قلب ایران بزرگ همچون الماسی درخشیده است. اصفهان توانمند بوده و دارای سابقه فرهنگی غنی است اما مسئولان و هنرمندان اصفهان باید بدانید با تبدیل‌شدن این شهر به شهر جهانی، یک جایگاه ویژه پیداکرده و حالا علاوه بر توسعه، ترویج و آموزش باید خود را برای رخ‌نمایی در عرصه بین‌المللی آماده کنند.

سلطانی‌فر با اشاره به اینکه امروز شرایط اصفهان به‌گونه‌ای شده است که هنرمندانش می توانند هنرشان را به رخ جهانیان بکشند، ادامه داد: مطمئن باشید در ادامه کشورهای مختلف دنیا از هنرمندان این استان دعوت به عمل خواهند آورد که برای آموزش و ترویج هنرهای صنایع‌دستی اصفهان به کشورهایشان سفر کنند.

وی اضافه کرد: ما در دو سال گذشته موفق شده‌ایم سه اثر بزرگ کشور را در یونسکو ثبت کنیم. شهر سوخته زابل را سال ۲۰۱۴ و شهر تاریخی شوش را به همراه منظر فرهنگی و طبیعی روستای میمند کرمان در سال ۲۰۱۵ به ثبت رسانده‌ایم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور بابیان اینکه ما در حالی سه اثر را در دو سال ثبت کرده‌ایم که هر کشور می‌تواند تنها یک اثر را ثبت جهانی کند، ادامه داد: من این نوید را به شما می‌دهم که در سال آینده یک ثبت زنجیره‌ای از قنات‌های کشور خواهیم داشت.

سلطانی فر به موفقیت دولت تدبیر و امید در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ تنها دولت تدبیر و امید است که موفق شده سه محموله از آثار تاریخی که به خارج از کشور منتقل شده بود را با پیگیری‌های قضایی، حقوقی و قضایی به کشور بازگرداند.

وی تأکید کرد: ایران کشوری است که در آن هنرمندان و خالقان، آثاری بی‌نظیر و کم‌نظیر خلق می‌کند. ما امروز فرشی در ایران داریم که فقط یکی از آن در جهان وجود دارد و دیگر دومی نخواهد داشت.

رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور خاطرنشان کرد: ما پشت هنرمندان سراسر کشور ایستاده‌ایم و اعلام می‌کنیم که از ۴۶۰ رشته صنایع‌دستی جهان ۳۶۶ رشته را به‌طور دقیق در ایران داریم و به آن افتخار می‌کنیم.

سلطانی‌فر تأکید کرد: در دو سال گذشته در بحث گردشگری درحالی‌که رشد در دنیا ۴.۶ درصد است، در آسیا ۰.۵ درصد است باافتخار اعلام می‌کنیم که این میزان رشد در بخش گردشگری ایران به ۱۲ درصد رسیده است.

مطلب پیشنهادی

سلطانی فر به باکو سفر کرد

 معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.